Decydując się na skorzystanie z pomocy specjalisty, często czujemy strach przed pierwszą wizytą. Nie wiemy, czego się spodziewać, martwimy się, że nie damy rady się przed nim otworzyć oraz opowiedzieć o naszych problemach czy zmartwieniach. Nie ma powodu do obaw, ponieważ pierwsza wizyta to zazwyczaj zwykła konsultacja, która służy zapoznaniu się z terapeutą oraz nakreśleniu mu swoich dolegliwości. O tym, jak wygląda taki wywiad oraz jaki jest jego cel – dowiesz się z tego wpisu.
Czym jest konsultacja psychologiczna?
To pierwsze spotkanie z psychologiem będące formą pomocy, z której może skorzystać każdy, kto tylko jej potrzebuje. Podczas jego trwania mamy możliwość poznania specjalisty oraz przedstawienia mu trudności, jakie wpłynęły na naszą decyzję o zgłoszeniu się po pomoc. Konsultacja jest punktem wyjścia do dalszych spotkań: doradczych, diagnostycznych lub terapeutycznych. Służy wyznaczeniu celów, określeniu dalszego sposobu współpracy oraz dobraniu odpowiednich metod leczenia. Specjalista będzie starał się rozpoznać naszą sytuację zdrowotną oraz życiową. Podczas spotkania możemy swobodnie opowiadać o swoich problemach tak, aby przedstawić jak największą ilość informacji. W wyjątkowych przypadkach udzielenie pełnej porady może wymagać nawet kilku konsultacji psychologicznych i stanowić wstęp do leczenia psychoterapeutycznego lub psychiatrycznego.
Kiedy warto zdecydować się na konsultację psychologiczną?
Najprościej mówiąc, kiedy czujemy, że nasze problemy oraz zmartwienia zaczynają nas przytłaczać – nie odkładajmy tej decyzji na później. Niektórzy wstydzą się prosić o pomoc, przez co mogą doprowadzić do pogorszenia sytuacji. Wskazań do konsultacji psychologicznej jest wiele. Jeśli doświadczasz kryzysu, ciągłego stresu, zaburzeń psychicznych lub innych trudności, z którymi nie jesteś w stanie poradzić sobie samodzielnie, to właśnie sygnały mówiące o tym, żeby skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Przed pójściem do psychologa warto zastanowić się oraz odpowiedzieć sobie na kilka pytań – jakie masz oczekiwania wobec specjalisty? Co chciałbyś osiągnąć? Co najbardziej przyczynia się do tego, że szukasz pomocy? Należy również pamiętać, że pierwsza wizyta nie jest zobowiązującą, nie mamy obowiązku uczestniczenia w dalszych spotkaniach ani podjęcia psychoterapii.
Przebieg spotkania oraz ustalenie planu działania
O ile każda sesja terapeutyczna to czas dla Ciebie, o tyle pierwsze spotkanie z psychologiem jest waszym wspólnym czasem. Jest to rutynowe działanie, ale konieczne do rozpoznania naszej sytuacji życiowej oraz emocjonalnej. Podczas pierwszej konsultacji psychologicznej pacjent opowiada o powodzie wizyty, problemach, a także objawach, z którymi się zmaga. Czasem jednak nie potrafimy określić dokładnie naszych zmartwień, a wtedy psycholog kieruje torem rozmowy, zadaje pytania pomocnicze oraz podsumowuje zebrane informacje. Może też dopytywać o kwestie związane z rodziną lub codziennym radzeniem sobie z problemami. Zdarza się, że to właśnie pewne wydarzenia oraz schematy z przeszłości mają wpływ na Twoje obecne życie. Bywa, że jedna rozmowa ze specjalistą nie wystarcza do rozpoznania problemu oraz zasugerowania możliwych metod leczenia. W takiej sytuacji może być potrzeba odbycia kolejnej konsultacji psychologicznej. Dopiero po ich zakończeniu terapeuta określa, czy będzie konieczna jest dalsza pomoc, a jeśli tak to, jakiego rodzaju metody mogą być skuteczne. Może on także skierować nas do innego specjalisty, jeśli uzna, że nasze trudności mają inne podłoże niż psychologiczne.
Konsultacja psychologiczna jest pierwszym krokiem do rozpoznania problemów, z jakimi się zmagamy. Niezależnie od tego, czy poszukujemy porady związanej z długofalowymi zmartwieniami czy chwilowym kryzysem, pierwsze spotkanie ma charakter zapoznawczy. Psycholog musi nas poznać oraz zdiagnozować dręczące nas problemy. Dopiero po takim wstępnym rozpoznaniu może zdecydować o sposobach dalszego postępowania. Jego zadaniem jest wysłuchanie nas oraz zaproponowanie metody pracy.