wizyta u spychologa

Jak przygotować się do pierwszego spotkania z psychologiem lub psychoterapeutą?

W społeczeństwie temat terapii czy porad u psychologów i psychoterapeutów jest uznawany za wstydliwy. Ludzie krępują się mówić wprost o swoich problemach, a przecież nie ma w tym nic złego. W życiu każdego człowieka mogą wydarzyć się sytuacje, kiedy będzie potrzebował on wsparcia i rozmowy – spotkania z kimś, kto ma doświadczenie w pomocy przy rozwiązywaniu problemów. Zatem jak wygląda pierwsze spotkanie z psychologiem lub psychoterapeutą i jak się do niego przygotować?

Kiedy warto zdecydować się na wizytę?

mężczyczna siedzący na kanapie

Korzystanie z usług terapeutów jest dość powszechne, lecz mało kto chce o tym rozmawiać. Dlaczego? Wynika to z błędnej opinii publicznej, że na terapię chodzą tylko osoby z poważnymi zaburzeniami, bądź, kolokwialnie mówiąc – jest z nimi coś nie tak. To bardzo krzywdzące, ponieważ społeczeństwo nie zdaje sobie sprawy z ilości powodów, przez które osoba decyduje się skorzystać z pomocy specjalisty. W Polsce psychoterapia indywidualna kojarzona jest z poważnymi problemami takimi jak depresja, silne stany lękowe czy traumatyczne przeżycia. W rzeczywistości na takie spotkania można chodzić, aby po prostu porozmawiać, wyjaśnić nieporozumienia w naszym życiu i sytuacje, których nie rozumiemy. Dodatkowo specjalista pomaga w odnalezieniu motywacji i chęci do życia, a także wspiera w kształtowaniu swojego charakteru – stawaniu się osobą bardziej zdecydowaną, pewną siebie i asertywną. Psychoterapia przeznaczona jest więc dla wszystkich osób, które potrzebują wsparcia psychicznego.

Kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że nie potrafimy od jakiegoś czasu poradzić sobie z daną sytuacją, jesteśmy zmęczeni naszymi problemami, nie wiemy, jak zmienić swoje zachowania, źle nam ze sobą – wtedy warto rozważyć spotkanie z psychologiem lub psychoterapeutą. Im wcześniej zdecydujemy się na skorzystanie z pomocy, tym mamy większą szansę na to, że nasz problem się nie rozwinie i uda nam się szybko go pozbyć.

Przyjmij pomocną dłoń

Przed pierwszą wizytą należy pamiętać, że osoba, do której idziemy, jest po to, żeby nam pomóc. Nie bójmy się więc przyjąć od niej rad – dla specjalisty najważniejsi jesteśmy my i nasze problemy, którymi chcemy się zająć. Terapeuta nie jest naszym wrogiem, jest to osoba, która dzięki swojemu doświadczeniu pomoże nam rozpocząć walkę z naszymi trudnościami. Początkowo jest to dla nas osoba całkowicie obca, więc zrozumiałe jest poczucie dyskomfortu przed opowiadaniem o swoich problemach. Dlatego tak ważne jest zbudowanie dobrej relacji, aby można było zacząć pracę nad sobą.

Pierwsza wizyta u psychologa i psychoterapeuty zazwyczaj wygląda podobnie, ponieważ opiera się na wywiadzie poznawczym. Psycholog przede wszystkim rozmawia z pacjentem, może również wystawiać zaświadczenia dotyczące stanu zdrowia psychicznego. Natomiast psychoterapeuta opracowuje i przeprowadza z nami konkretny plan leczenia. Może zdarzyć się sytuacja, w której to podczas pierwszego spotkania nasz specjalista zaleci nam wizytę u psychiatry. Dzieje się tak zazwyczaj przy zdiagnozowaniu poważnych problemów, ponieważ psychiatra to lekarz, który w razie potrzeby może dodatkowo wdrożyć leczenie farmakologiczne.

Nie bój się być szczerym

wyciąganie dłoni

Pierwsze spotkanie zazwyczaj przybiera lekko organizacyjny charakter. Psycholog bądź psychoterapeuta musi bowiem poznać nas samych, w tym nasze problemy oraz wątpliwości. Dlatego też tak ważne jest bycie całkowicie szczerym. Pierwsza wizyta jest kluczowa w celu ustalenia sposobu działania z naszymi problemami. W trakcie jej trwania terapeuta głównie słucha pacjenta i zadaje mu pytania, aby mógł wstępnie postawić swoje założenia i diagnozy względem pacjenta. Zazwyczaj zapyta o to, dlaczego zdecydowaliśmy się na zgłoszenie po pomoc, jakie mamy oczekiwania itp. Przebieg rozmowy jest zawsze dostosowany do potrzeb pacjenta. Nie wstydźmy się mówić o naszych problemach, nikt nie będzie nas oceniał — bądźmy otwarci i nie krępujmy się.

Jeżeli po wstępnej rozmowie zdecydujemy się na kontynuowanie spotkań ze specjalistą, ustalimy szczegóły współpracy, czyli: formę spotkań (stacjonarne czy online), zasady płatności, ilość spotkań, czas ich trwania. Wyjaśnienie wszelkich wątpliwości na tym etapie pozwoli uniknąć nieporozumień. Z pewnością podczas pierwszej wizyty specjalista, do którego się udaliśmy, wytłumaczy nam, jaka może być przyczyna naszych rozterek, jakie są zalecenia, czy uda mu się skutecznie nam pomóc. Czasem może wydawać się, że terapeuta pyta nas o rzeczy niezwiązane z tym problemem, z którym przyszliśmy – zaufajmy mu. Jest to osoba pracująca wiele lat, którą mało co może zaskoczyć, a także stale zdobywająca doświadczenie, więc z pewnością pytania oraz tor rozmowy są uzasadnione i mają określony cel.

Należy pamiętać, że przebieg rozmowy zależy od nas. Możemy powiedzieć tyle, ile czujemy, że damy radę. Jeśli jakieś pytania będą dla nas kłopotliwe lub zbyt trudne, nie musimy na nie odpowiadać. Niektóre problemy bądź doświadczenia są na tyle przykre i bolesne, że potrzebujemy czasu na to, aby się otworzyć. Najważniejsze jest bycie szczerym i z czasem coraz bardziej otwarcie będziemy mówić o tym co nas martwi, nie pozostawiając miejsca na domysły i nadinterpretacje.