skłócona para na terapii

Kiedy terapia dla par ma sens?

Związek dwojga osób nie zawsze usłany jest różami. Problemy mogą pojawić się miesiąc, rok czy dziesięć lat po jego rozpoczęciu. Skoro czytasz ten wpis, w Twoim życiu prawdopodobnie wydarzył się kryzys, który dotyczy także Twojej drugiej połówki. Pewnie boisz się, że obecna sytuacja może lada dzień przerodzić się w chęć rozstania, a Ty nie wiesz już, co możesz z tym zrobić. Spokojnie. To, że tu jesteś, oznacza, że wciąż chcesz walczyć o swojego partnera lub partnerkę — a to fundamentalny krok w odbudowie związku.

Terapia — czy to nie za dalekie posunięcie?

Terapie głównie kojarzyły Ci się z filmami, w których starszy mężczyzna w okularach mówi, jak powinno się żyć? Masz rację, to tylko film. W rzeczywistości wygląda to nieco inaczej. I mimo że słowo terapia może mieć dla niektórych nieco negatywny wydźwięk, to przyznaj, że wizja związku pełnego miłości jest lepsza niż słuchanie krzyków, zamartwianie się każdej nocy czy brak przyjemności z wracania do domu.

Na czym właściwie polega terapia dla par?

Najlepszą zachętą do skorzystania z terapii dla par jest zrozumienie, na czym ona polega. Wiele serwisów internetowych skupia się na tym, że psychoterapia to rozmowa — to po części prawda, ale czy za zwykłą „rozmowę” jesteśmy skłonni zapłacić? Pozwól, że przedstawimy Ci to nieco dokładniej. Aby było to łatwiejsze, terapię podzielimy na kilka etapów.

Etap 1. Poznanie

Pierwsze spotkanie to, tak jak pisaliśmy, rozmowa. Terapeuta musi dowiedzieć się, z jakim problemem przychodzicie i jakiego efektu się spodziewacie. Partner nie okazuje Ci miłości? Nie masz do niego zaufania? Ciągle imprezuje? A może jest wobec Ciebie opryskliwy? Opowiedz o tym — w jakich momentach do tego dochodzi, co wtedy czujesz. Podczas rozmowy terapeuta nie skupi się wyłącznie na Waszym problemie, ale też na sposobie, w jaki prowadzicie konwersację.

Etap 2. Rozpoznanie i dobranie technik

Kiedy już mamy pogląd na to, nad czym pracujemy, pora na wybranie odpowiednich metod pomocy. Jest ich wiele. Najczęściej stosuje się:

  • terapię behawioralną — ma na celu skupienie się na danym, niepożądanym zachowaniu i próbie jego wyeliminowania/wyciszenia, poprzez m.in. trening asertywności czy relaksacji, oraz na wzmocnieniu zachowań pożądanych, na przykład za pomocą systemu nagród. Taką terapię możemy podzielić na tradycyjną oraz (rozbudowaną) integracyjną, kładącą nacisk na odbiór zachowań drugiej osoby. Podejście behawioralne stosowane jest m.in. w przypadku:
    • nadopiekuńczości,
    • nadmiernej zazdrości,
    • zależności emocjonalnej,
    • dominacji,
    • niepoświęcania czasu;
  • terapię poznawczo-behawioralną — przykładającą wagę do sposobu przetwarzania informacji, która polega na urzeczywistnieniu potrzeb partnera okazywanych za pośrednictwem obrazów, gestów, sposobów mówienia itp. Często bowiem zdarza się, że to, co dla nas jest czytelne w przekazie, dla naszego partnera niekoniecznie. Techniki tej terapii mogą wyeliminować chociażby problemy z niewywiązywaniem się z obowiązków domowych czy nieokazywaniem miłych gestów.

Etap 3. Wcielenie terapii w życie

Budowanie związku odbywa się każdego dnia, a nie tylko podczas sesji. Właśnie dlatego psycholog pomoże Wam we wcieleniu prostych zachowań w życie. Przykład. Przyznaj, że frustrujące potrafi być, kiedy Twój partner codziennie spędza czas przed komputerem zamiast z Tobą, gdy tego potrzebujesz. Zamiast obwiniać go o to, może warto zaproponować mu wspólną grę, wyjazd na event fantasy, pójście do pokoju zagadek itp. Pomysłów na kompromisy jest wiele, wystarczy tylko tego chcieć.
terapia dla par

Czy terapia dla par zawsze ma sens?

Konflikty w związkach rodzą się nie tylko z powodu brudnych naczyń w domu czy nieotrzymanej róży. Niekiedy dochodzi też do przemocy, zdrady lub stosowania używek. Czy w takich przypadkach terapia także ma sens?

Terapia dla par, które myślą o rozstaniu

Myśli o rozstaniu można nazwać wczesną fazą poważnego konfliktu. Na tym etapie terapia dla par ma ogromne znaczenie i w większości jest w stanie uratować związek. Podczas rozmów z terapeutą:

  • otrzymacie możliwość porozmawiania o swoich emocjach i potrzebach bez dominacji jednej ze stron,
  • zyskacie inspiracje na poprawę relacji w związku poprzez drobne, codzienne gesty,
  • przedstawicie powody ZA i PRZECIW trwaniu związku.

Czasami może okazać się, że stworzenie listy powodów, dla których chcecie pozostać razem, zdeterminuje Was do wyeliminowania niepożądanych zachowań i ponownego zbliżenia się do siebie.

Terapia dla par, gdy decyzja o rozstaniu zapadła

W niektórych przypadkach zwyczajnie nie jesteśmy w stanie wybaczyć partnerowi tego, co zrobił. Może tu chodzić o zdradę, popełnienie przestępstwa lub inne istotne dla nas wydarzenie. Nie oznacza to jednak, że terapia par staje się bezsensowna. Podczas takiego spotkania:

  • podsumujecie wszystkie pozytywne aspekty Waszego związku, co zniweluje ból rozstania oraz pozwoli wciąż szanować się wzajemnie, a nawet utrzymać pozytywne relacje po zakończeniu związku,
  • zrozumiecie powód rozstania i spróbujecie wziąć odpowiedzialność za swoje niepożądane zachowania, co poprawi Wasze relacje oraz ułatwi zbudowanie trwalszego związku w przyszłości z inną osobą,
  • istnieje szansa, że zdecydujecie się nie kończyć związku i postaracie się go odbudować.

Konflikty w związkach się zdarzają i nie zawsze jest to powód do rozstania się. Warto walczyć o odbudowę relacji, nawet gdy decyzja już zapadła. Są jednak wyjątki, takie jak przemoc czy narkotyki, w przypadku których niekiedy lepiej odpuścić toksyczny związek i z pomocą terapeuty spróbować uporać się z bólem. Jeśli oboje widzicie wspólną przyszłość, lecz nie wiecie, jak ją stworzyć, koniecznie przyjdźcie na terapię dla par.