smutna kobieta siedząca na kanapie

Pomoc psychoterapeuty w radzeniu sobie z emocjami

Emocje wpływają na naszą fizjologię, myśli oraz zachowanie. Można je nazwać uczuciami, które towarzyszą nam w danej chwili. Mają pośredni lub bezpośredni wpływ na zdrowie oraz funkcjonowanie całego naszego organizmu. Zdarza się, że trudno nad nimi panować i biorą wtedy one kontrolę nad naszym życiem. Z tego wpisu dowiecie się, czym dokładnie są emocje oraz jak psychoterapeuta może pomóc w radzeniu sobie z nimi.

Czym są emocje?

krzyczący mężczyzna w czarnej koszulceEmocje towarzyszą nam od zawsze, niezależnie czy tego, chcemy, czy nie. Uruchamiają się samoistnie w odpowiedzi na różnorodne bodźce i stanowią nośnik informacji o nas oraz otaczającym nas świecie. Czasem jednak nie mamy wpływu na to, co odczuwamy w danej sytuacji. Emocje mogą być przyjemne lub nieprzyjemne w odbiorze, ale wszystkie z nich są potrzebne, a duszenie ich w sobie nie jest zdrowe i na dłuższą metę może doprowadzić do wielu problemów. Mają one również wpływ na funkcjonowanie naszego ciała. Przykładowo, kiedy boimy się czegoś, to mamy przyspieszoną akcję serca, a w stresującej sytuacji możemy zacząć się pocić. Najważniejsze, aby być świadomym swoich emocji, potrafić je zaakceptować oraz być wyrozumiałym dla nich oraz dla siebie.

Sposoby na radzenie sobie z emocjami

Człowiek przez całe życie bada swoje granice, dlatego nie zawsze emocje działają tak, jak byśmy chcieli oraz zdarza się, że nieodpowiednio zareagujemy w danej sytuacji. W takich momentach szukamy sposobu na poradzenie sobie z nimi, aby nie pozwolić im przejąć kontroli nad swoim samopoczuciem. Jednym ze sposobów jest unikanie miejsc, osób, rzeczy, sytuacji czy tematów, które wzbudzają w nas negatywne emocje. Czasami po prostu najlepiej, w miarę możliwości, unikać tego, co powoduje strach oraz gniew, mimo że bywa to trudne. Jednak każdy ma różne sposoby na radzenie sobie z emocjami – jedni oddają się nowym pasjom, inni z kolei starają się rozładować emocje przez wysiłek fizyczny. Czasami to wciąż za mało i zdarzają się sytuacje, w których na tyle mocno dezorganizują one nasze życie, a sam problem tkwi na tyle głęboko, że koniecznością jest zwrócenie się po pomoc do specjalisty. Podczas psychoterapii poznamy sprawdzone oraz bezpieczne dla naszego samopoczucia sposoby na radzenie sobie z nieprzyjemnymi emocjami. Taki cykl spotkań z doświadczonym specjalistą przede wszystkim pozwala zrozumieć pewne mechanizmy, które kierują człowiekiem. Psycholog pomoże nam wypracowywać sposoby na radzenie sobie z emocjami oraz odpowiedzieć na pytania: Dlaczego tak się czuję? Co zrobić, aby czuć się inaczej?

EFT – terapia skoncentrowana na emocjach

samotny, załamany starszy człowiekNiektóre sytuacje na tyle intensywnie oddziałują na człowieka, że traci on kontakt z własnymi uczuciami. Często ma na to wpływ wychowanie i tłumienie emocji w dzieciństwie. Gdy od małego jesteśmy uczeni, że nie wolno nam się smucić, to w przyszłości możemy popaść w złą relację z naszymi emocjami. Może to mieć swoje konsekwencje dla naszego samopoczucia psychicznego. EFT (Emotionally Focused Therapy) to terapia humanistyczna, której głównym celem jest rozwinięcie inteligencji emocjonalnej. Biorąc w niej czynny udział, nie tylko poszerzamy świadomość oraz zaczynamy rozumieć własne emocje, ale także budujemy w sobie umiejętność ich samoregulacji. Dzięki temu zmienia się nasze funkcjonowanie w relacji z samym sobą, a także z innymi. Terapeuta pomaga zróżnicować emocje oraz podąża za naszym doświadczeniem, pozostając aktywnym poprzez rozumienie naszych odczuć i pomagając nam w ich lepszym identyfikowaniu. Terapia EFT zakłada, że są one fundamentem, ponieważ zawierają informacje o potrzebach, motywacjach do działania oraz decyzjach. Dlatego tak ważne jest zaangażowanie terapeuty, aby mógł on zrozumieć, co tak naprawdę czujemy. Ważne jest, aby z jego pomocą dotrzeć do emocji i móc je wyrazić, czasem powrócić do przeszłości, by zamknąć całkowicie dany temat. Wchodząc w to, co bolesne, jednocześnie to leczymy.

Psychoterapia jest jedną z najskuteczniejszych metod radzenia sobie z różnymi problemami. Należy pozbyć się błędnego myślenia, że jest ona przeznaczona tylko dla osób, które borykają się z chorobami psychicznymi bądź zaburzeniami. Każdy problem jest ważny, a gromadzenie w sobie nadmiernego stresu może doprowadzić do pogorszenia sytuacji. Odzyskanie kontaktu z własnymi emocjami jest niczym odzyskanie kontaktu z całym sobą.