Kryzys gospodarczy, pandemia, wojna w Ukrainie, a także stale rosnące tempo życia – wszystkie te czynniki mogą obecnie przyczynić się do narodzin lub rozwoju mogących poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu schorzeń psychicznych. Coraz częściej jesteśmy znerwicowani, chronicznie zmęczeni i zmagamy się z depresją, bezsennością czy atakami paniki. Na szczęście nie jesteśmy osamotnieni w walce z tymi niebezpiecznymi chorobami. W starciu z tego typu przypadłościami istotną bronią jest psychoterapia. Na czym polega ta metoda leczenia? Jakie są jej rodzaje? Kiedy warto skorzystać z pomocy? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziecie w niniejszym wpisie. Zapraszamy do lektury!
Czym jest psychoterapia?
Psychoterapia jest jedną z metod leczenia wszelkiego rodzaju nieprawidłowości, schorzeń i zaburzeń występujących w ludzkiej psychice. Jej najważniejszym założeniem jest utrzymanie kontaktu między lekarzem a pacjentem – choć istnieje wiele odrębnych nurtów psychoterapii, tak dla wszystkich wspólnym mianownikiem jest właśnie rozmowa. Oczywiście twierdzenie, że wszystkie nasze problemy można rozwiązać wyłącznie za pomocą dialogu, jest sporym uproszczeniem – gdyby tak było, każdy mógłby zostać psychoterapeutą. Prowadzący terapię fachowcy wykorzystują do zdiagnozowania oraz wyleczenia naszych problemów ogromne zaplecze teoretyczne, a samą rozmowę najczęściej uzupełnia się przepisaniem odpowiednich leków.
Rodzaje psychoterapii
Istnieje kilka najważniejszych nurtów psychoterapii. Każdy z nich pomaga zmierzyć się z problemami innej natury, a o tym, który z nich sprawdzi się najlepiej w określonym przypadku, decyduje lekarz. Wyróżnić można m.in. psychoterapię poznawczo-behawioralną, która opiera się na założeniu, że wszystkie przejawiane przez nas złe nawyki i zachowania zostały nabyte poprzez naukę. Ten rodzaj terapii pomaga pozbyć się tego typu niepożądanych przyzwyczajeń. Warto wspomnieć również o nurtach, takich jak: psychoterapia analityczna, psychodynamiczna, Gestalt, systemowa, humanistyczna czy Ericksonowska.
Kiedy zdecydować się na wizytę u psychoterapeuty?
Z psychoterapii korzystają, wbrew pozorom, także osoby z medycznego punktu widzenia zdrowe. Rozmowa z terapeutą potrafi być oczyszczającym doświadczeniem, które pomaga uporać się z wszelkiego rodzaju przeciwnościami losu. To swego rodzaju profesjonalne, pomagające podnieść samoocenę czy pewność siebie wsparcie. Na psychoterapię powinniśmy więc zdecydować się przede wszystkim wtedy, gdy czujemy, że nie jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie ze stojącymi na naszej drodze problemami. Warto skorzystać z leczenia, jeśli drastycznie spada nam samopoczucie lub samoocena, a także wtedy, gdy nie radzimy sobie ze stresem bądź nie potrafimy budować zdrowych relacji międzyludzkich. Również nieumiejętność kontrolowania emocji, np. gniewu czy smutku, powinna skłonić nas do odwiedzenia specjalisty. Tego typu problemy często rodzą się wskutek kryzysów i ważnych zmian, dlatego do rozpoczęcia leczenia skłaniają również traumatyczne wydarzenia, takie jak rozwód, zmiana pracy, przeprowadzka do innego kraju lub śmierć bliskiej osoby. Jeżeli czujemy się przytłoczeni zachodzącymi w naszym życiu zmianami, to zdecydowanie powinniśmy zapisać się na sesję u psychoterapeuty.
Psychoterapią leczy się m.in. depresję, alkoholizm oraz innego rodzaju uzależnienia, zaburzenia osobowości i paranoiczne, fobie, natręctwa czy bóle somatyczne o podłożu psychicznym. Tego typu metodę leczenia może zalecić nam także psychiatra, psycholog, a nawet lekarz internista. Zazwyczaj podstawą terapii są leki, które, choć często niezwykle skuteczne, nie zawsze są w stanie pomóc w walce ze zdiagnozowanymi dolegliwościami. W wielu przypadkach dopiero połączenie odpowiedniej dawki tabletek i wielu sesji u specjalisty pozwala pokonać chorobę.
Na psychoterapię warto zdecydować się zawsze wtedy, kiedy czujemy się przytłoczeni, gdy pogarszający się stan zdrowia psychicznego uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie. I choć czasem wydaje nam się, że wystarczy ofiarowane przez rodzinę czy przyjaciół wsparcie, tak nie jest ono w stanie zastąpić leczenia prowadzonego przez specjalistę. Zdecydowanie powinniśmy umówić się na wizytę u psychoterapeuty wtedy, gdy postępujące zmiany stają się zagrożeniem dla zdrowia oraz życia (np. w przypadku występowania myśli samobójczych lub powtarzających się ataków paniki). Na szczęście korzystanie z pomocy psychoterapeuty, choć przez wiele lat uchodziło za coś wstydliwego, stało się obecnie normalną praktyką, do której przekonała się znaczna część społeczeństwa. Jeżeli tylko czujesz, że potrzebujesz pomocy – nie czekaj, zgłoś się do specjalisty.