rozmawiający ludzie

Psychoterapia w nurcie integracyjnym

Wewnętrzny ból, uczucie osamotnienia, przygnębienie… — myślisz, że tak musi być? Że przecierpisz tę sytuację i Twoje życie zmieni się w przyszłości na lepsze? Być może, ale po co zwlekać? Życie masz tylko jedno — zacznij działać! Wiedz, że nie jesteś ze swoim problemem sam. Sztab psychologów doskonale Cię rozumie i zrobi wszystko, aby Twój dzień nabrał kolorów. Jednak do kogo się udać, skoro nie wiesz, gdzie tkwi przyczyna Twojego gorszego samopoczucia? Skorzystać z terapii poznawczo-behawioralnej, psychodynamicznej czy humanistycznej? Z pewnością te pojęcia nic Ci nie mówią, ale bez obaw — nie muszą. To w gestii specjalisty leży, by odnaleźć ścieżkę do Twojego szczęścia. Z tego założenia wychodzi psychoterapia w nurcie integracyjnym…

Psychoterapia w ujęciu integracyjnym — w prostych słowach

Psychoterapia w nurcie integracyjnym, nazywana również podejściem integratywnym lub eklektycznym, to w prostych słowach połączenie (integracja) różnych podejść, sposobów pomagania i nurtów psychologicznych w jedną formułę. Co to oznacza w praktyce?

Psychoterapia integracyjna czerpie po części z:

  • idei terapii humanistycznej — stawiającej człowieka w centrum i budującej z nim empatycznej relacji, tym samym zwiększając jego poczucie własnej wartości;
  • idei terapii poznawczo-behawioralnej — bazującej na podejściu edukacyjnym, w trakcie którego klient oducza się nieprawidłowych reakcji i wypracowuje nowe zachowania;
  • idei terapii systemowej — usprawniającej komunikację z drugim człowiekiem i pomagającej w naprawie konfliktów międzyludzkich, głównie występujących w rodzinie;
  • idei terapii psychodynamicznej — stawiającej przed klientem cele i wyzwania, stopniowo dostosowywane do jego lęków czy problemów z okazywaniem emocji;
  • idei terapii psychoanalitycznej — zakładającej, że obecne problemy wynikają z doświadczeń w dalekiej przeszłości, z którymi klient musi sobie poradzić.

A także wielu innych gałęzi psychologii. W efekcie specjalista dostosowuje sposób pomagania i nurt psychologiczny do konkretnego problemu swojego klienta. Na przykład, jeśli okaże się, że klient ma problemy z kontaktami międzyludzkimi, lecz ma lęki przed terapią systemową, wówczas zastosowana zostanie chociażby terapia psychoanalityczna, która pomoże odkryć przykre doświadczenia z przeszłości, oraz terapia psychodynamiczna, która stopniowo pozwoli uporać się ze słabościami.

To oczywiście przykład, bo psychoterapia w nurcie integracyjnym jest tak rozbudowana, że wszystkie sesje całkowicie się od siebie różnią.

spotkanie terapeutyczne

Kiedy udać się na terapię integracyjną?

Na terapię integracyjną możesz zgłosić się z każdym problemem czy wątpliwością. Możesz przyjść sam lub, jeśli sprawa dotyczy par/rodziny, z bliskimi Ci osobami. Oto kilka sytuacji, w których psychoterapia integracyjna może pomóc przywrócić świetność życiu.

  • Przykład 1. Klient pokłócił się ze swoją rodziną do tego stopnia, że nie utrzymują ze sobą kontaktu. Żadna ze stron do końca nie wie, co było przyczyną kłótni lub zdaje sobie z niej sprawę, lecz nie ma odwagi/chęci o niej porozmawiać. Dzięki terapii integracyjnej relacje rodzinne mogą ulec znacznej poprawie.
  • Przykład 2. Klient rozstał się ze swoją partnerką/partnerem po dłuższym związku. Nie widzi świata poza nią/nim i nie jest w stanie wrócić do codziennego funkcjonowania w społeczeństwie. Psychoterapia integracyjna pomoże w znalezieniu środków na złagodzenie bólu lub zażegnanie konfliktu i powrót do „normalności”.
  • Przykład 3. Klient od wielu lat pracuje w tym samym przedsiębiorstwie. Ma dość swojej pracy i swojego przełożonego — miewa koszmary senne, a na myśl o kolejnym dniu spędzonym w firmie jest wykończony. Terapia integracyjna pomoże ujrzeć klientowi jego możliwości, predyspozycje i wartości, dzięki którym zmieni swoje życie na lepsze, a do pracy będzie chodził z przyjemnością.

Przykrych sytuacji jest wiele i na żadną z nich nie ma jednego, gotowego rozwiązania. Właśnie dlatego stosuje się terapie integracyjne, dzięki którym klient otrzymuje pełne wsparcie przy użyciu wszystkich poznanych dotychczas metod. Żadna z nich nie będzie jednak tak skuteczna jak zwyczajna rozmowa z drugim człowiekiem. Jeśli więc miewasz problemy w swoim życiu, nie powinieneś zostawać z nimi sam. W ViMedic nasi eksperci chętnie pomogą Ci przebrnąć przez trudny okres.